Portarul columbian celebrează recordul jucătorului cel mai vechi de la Cupa Mondială

AE - La Jocurile Olimpice de la Barcelona din 1992, când Asprilla și Aristizábal, cu retragere lungă, erau încă jucători sub 23 de ani, Faryd Mondragón era portarul de rezervă al Columbia. Douăzeci și doi de ani mai târziu, Mondragón a luat terenul pe 24 iunie, la trei zile după împlinirea a 43 de ani, pentru a deveni cel mai în vârstă jucător dintr-o Cupă Mondială.

„Cred că lumea aștepta acest moment. Mulțumesc profesorului (José) Pekerman și comitetului tehnic pentru acest moment și pentru această oportunitate. Este o onoare pentru mine să fiu reprezentativ pentru istoria fotbalului columbian cu acest palmares, dar cel mai important, Columbia ca echipă își joacă rolul ”, a spus veteranul.

Mondragón, care a jucat în Europa între 2001 și 2010 (a întâlnit Metz, Galatasaray și Köln), s-a întors în fotbalul columbian în 2012 pentru a juca la Deportivo Cali. Al treilea portar din Columbia la Cupa Mondială, a intrat pe terenul de la Arena Pantanal, când echipa sa a câștigat deja 3-1, tocmai pentru a bate recordul, din moment ce titularul Ospina era foarte bine.

Astfel, Mondragón a jucat a doua sa Cupă. A fost starter pentru Columbia ultima dată când țara a jucat într-o Cupă Mondială din 1998. Patru ani mai devreme, în 1994, era o rezervă și nu a intrat pe teren. În acea Cupă, cameruneanul Roger Milla a jucat la 42 de ani și a fost cel mai în vârstă jucător care a jucat un meci la Cupa Mondială.

În pofida celor 38 de minute din a doua repriză împotriva Japoniei, Mondragón a făcut încă o mare salvare târziu în meci, față în față cu atacantul. „Obțineți sub obiectiv, faceți o mare salvare, bateți un record, câștigați meciul. Am multe sentimente pozitive împreună ”, a sărbătorit jucătorul.