Știați că există o medalie olimpică mai greu de câștigat decât aurul?

Participarea la Jocurile Olimpice este visul majorității sportivilor, dar aducerea unei medalii este complicată. Nu toată lumea este ca Michael Phelps, care are aproape 30 de medalii și a reușit să câștige 8 aur într-o singură ediție (Beijing 2008). Dar știați că există o medalie olimpică mult mai grea de câștigat decât medalia de aur?

Aceasta este medalia Pierre de Coubertin, numită după francezul care a fondat Jocurile Olimpice din epoca modernă în 1894, cu doi ani înainte ca prima ediție să aibă loc la Atena, Grecia. Această medalie specială este acordată sportivilor sau persoanelor care au contribuit semnificativ la sportivitate și este considerată cea mai înaltă onoare a Comitetului Olimpic Internațional (COI).

Vezi 4 câștigători notabili:

1. Lumină lungă - 1936

Medalia a fost acordată abia în 1964, postum, jumperului german Luz Long. La aceste Jocuri Olimpice din țara natală a Germaniei lui Hitler, Long l-a ajutat pe americanul Jesse Owens, un rival care avea să devină ulterior unul dintre cei mai buni prieteni ai săi, oferind sportivului un sfat valoros pentru aur.

Owens, un sportiv negru, a suferit de două ori: atât din discursul discriminatoriu al lui Hitler, cât și din persecuția rasială care avea loc în SUA la acea vreme. Acesta a câștigat patru ocazii olimpice cu această ocazie, câștigând de departe din cap dictatorului german. Dar președintele Franklin Roosevelt nu a trimis nici măcar o telegramă, care l-a rănit foarte mult pe Jesse Owens.

Deja Luz Long era doar cu argintul în saltul lung. El a fost ucis în luptă șapte ani mai târziu, în timpul celui de-al doilea război mondial, la vârsta de 30 de ani. Deși aceasta este o poveste frumoasă, mulți oameni cred că a fost inventată, deoarece ar arăta „supremația albă” a lui Long, oferind sfaturi sportivului negru „inferior”.

Luz Long și Jesse Owens

2. Eugenio Monti - 1964

Cunoscut sub numele de „Roșcata zburătoare”, Monti a fost unul dintre cei mai buni sportivi din Italia de sporturi de iarnă. În timpul Jocurilor Olimpice de la Innsbruck din 1964, a încheiat numele său în istoria sportului câștigând două bronzuri. Primul a fost în sania dublă: înainte de finală, britanicii Tony Nash și Robin Dixon i-au rupt un șurub de sanie și nu au putut participa. Monti a împrumutat un șurub din propria sa sanie și a văzut echipa adversă să câștige aurul.

După ce a primit multe critici din partea presei italiene, Monti a răspuns: „Nu au câștigat pentru că am dat un șurub, au câștigat pentru că erau mai rapide”. Apoi, în finala echipei de sanie, un alt act de generozitate: echipa canadiană avea axa saniei deteriorată și fără ajutorul lui Monti și mecanicii Italiei nu ar fi putut concura. Canada a sfârșit cu aur și Italia din nou cu bronz. Datorită spiritului său olimpic, Monti a primit o medalie de Pierre de Coubertin.

Eugenio Monti

3. Lawrence Lemieux - 1988

Yachtsman-ul canadian a avut o șansă reală de medalie în timpul competiției clasei finlandeze la Jocurile Olimpice din 1988 de la Seul. În timpul celei de-a cincea din cele șase curse, Lemieux a fost al doilea în competiția individuală când a văzut duo-ul din Singapore, care concura în același timp, s-a prăbușit și s-a prăbușit în mare.

Fără să se gândească de două ori, Lemieux a părăsit traseul și a mers la salvarea lui Joseph Chan și Siew Shaw. Marea era foarte aspră la acea vreme și ambii sportivi au fost răniți. El și-a salvat viața și a așteptat până la sosirea salvării oficiale înainte de a se întoarce la propria cursă, terminând pe locul 22. Podiumul nu s-a întâmplat, dar Lemieux a primit cea mai înaltă onoare a COI.

Lawrence lemieux

4. Vanderlei Cordeiro de Lima - 2004

La Atena, Vanderlei conducea maratonul masculin cu 7 km de mers, cu un avans de aproximativ 30 de secunde de următorul atlet. Însă fostul preot irlandez Cornelius Horan a sărit din mulțime și l-a atacat pe brazilian, dărâmându-l. Vanderlei a fost ajutat de un fan grec să se ridice, dar între timp a pierdut șapte secunde.

În ciuda întoarcerii la prima cursă, spaima și pierderea de timp au luat concentrarea lui Vanderlei, care a terminat maratonul cu medalia de bronz. Deoarece rezultatul competiției era incert, chiar dacă atacul nu s-a întâmplat, COI nu a schimbat podiumul, dar a acordat lui Vanderlei o medalie Pierre de Coubertin. La Jocurile Olimpice de la Rio 2016, alergătorul a fost ales să aprindă pira.