Bola Aérea: Vezi o analiză a uneia dintre cele mai mari probleme ale Braziliei la Cupa Mondială

Deși echipa națională braziliană a acumulat câteva piedici în ultimele sale performanțe în Cupa Mondială, echipa noastră de inimă este încă una dintre principalele referințe atunci când vine vorba de Cupa Mondială.

Suporter brazilian supărat

Nu vom uita niciodată ... (Onefootball)

Pentru Institutul MAPA și Mr. Predictions - companii din domeniul științei datelor și analizei predictive - au efectuat un sondaj foarte frumos și au ajuns la o mulțime de concluzii cu privire la performanțele echipei braziliene. Vezi mai jos câteva numere interesante:

• 5 titluri mondiale - cel mai mare din istorie.
  • Câștigă procent de aproape 70% în jocurile din Cupa Mondială.
  • A ajuns în semifinale în 50% din cupe.
  • Are singurul jucător mondial de trei ori: Pelé.
  • Are singurul sportiv mondial de patru ori campion mondial: Zagalo.

Călcâiul lui Ahile

Golul Elveției împotriva Braziliei

Brazilia x Elveția (Purtătorul de cuvânt-Review / Andrew Medichini / Associated Press)

Cu toate acestea, echipa braziliană are o mare slăbiciune: mingile de aer. Un adevărat călcâi al lui Ahile. În debutul din 2018 împotriva echipei elvețiene, echipa națională a Braziliei și-a luat primul obiectiv exact pe prima minge aeriană periculoasă din zonă (set-piece). De fapt, de la Cupa Mondială din 1970 și până în prezent, mingea aeriană a fost un factor decisiv în eliminările braziliene, în special în jocurile de set. a se vedea:

• 2014: Primul gol al Germaniei a venit dintr-o minge deasupra capului (set-piece).
  • 2010: Cele 2 goluri ale Olandei au venit dintr-o minge înaltă din zonă, cel de-al doilea provenind dintr-o lovitură de colț (set-piece).
  • 2006: golul Franței a venit dintr-o minge deasupra capului (set-fault - fault).
  • 2002: Brazilia a fost campioană.

Echipa Națională a Braziliei

Jeez, ce bucurie! (FIFA)

• 1998: primele 2 goluri ale Franței în finală au fost jucate deasupra (set-piece).
  • 1994: Brazilia a fost campioană.
  • 1990: În Cupa Italiei, cauza eliminării nu s-a datorat mingii de aer / mingii de set.
  • 1986: Brazilia a fost eliminată în loviturile de departajare, dar egalizarea Franței a fost jucată de o minge aeriană în zona braziliană.
  • 1982: În celebrul joc împotriva Italiei, primul gol al italienilor a fost o minge aeriană lovită cu capul, în timp ce al treilea a venit dintr-o lovitură de colț, ambele marcate de Paolo Rossi.

Pe măsură ce trece timpul ... (ESPN / Shaun Botterill / Allsport)

• 1978: Eliminarea Braziliei s-a datorat echilibrului obiectivului.
  • 1974: Cele 2 goluri din Olanda au venit din cruci în zonă, al doilea a fost marcant o joacă aeriană.
  • 1970: Brazilia a fost campioană.

Dincolo de lumi

În afara Cupei Mondiale, echipa braziliană dezamăgește o statistică jenantă, luând un obiectiv care a avut loc într-o mișcare aeriană rezultată dintr-o lovitură de gol când au pierdut finala Olimpică împotriva Uniunii Sovietice din 1988. Și totuși în finala olimpică cu patru ani mai devreme, Brazilia a pierdut finala în fața Franței cu 2-0, iar primul gol francez a venit dintr-o mișcare aeriană. Și nu s-a oprit acolo!

Brazilia versus Uniunea Sovietică

Brazilia x Uniunea Sovietică (Obiectiv)

În finala olimpică din 2012, obiectivul care a sigilat victoria Mexicului asupra Braziliei a venit și dintr-o piesă aeriană (set-pieces - fault). Există și alte jocuri mondiale în care echipa braziliană a suferit de jocuri aeriene, cum ar fi meciul din 1994 cu Olanda, în care Brazilia a luat 2 goluri dintr-o minge aeriană (o lovitură laterală și, respectiv, o lovitură de colț). . A fost și semifinala din 1998, în care Brazilia a învins Olanda după penalty-uri, după o remiză de 1-1 în timpul normal și în prelungiri. Golul olandez a venit dintr-un joc aerian.

După cum ați văzut, sondajul arată clar că subiectul merită o atenție deosebită, mai ales având în vedere că în această Cupă Mondială există 21 de echipe cu înălțimea medie mai mare decât echipa națională Canarinho - chiar și luând în considerare înălțimea medie de 1, 8 metri a echipei braziliene. .