Jocurile Olimpice din 1908: consultați imagini cu jocuri vechi din Londra

Este pentru a treia oară când Londra a găzduit Jocurile Olimpice de vară. Prima a fost acum peste 100 de ani, într-un moment foarte diferit de al nostru, când sportivii ar trebui să poarte încă rochii lungi pentru a participa la unele curse. Urmărind videoclipul de mai sus, este de mirare că femeile ar putea juca tenis, de exemplu, în acele haine.

Inițial, Olimpiada din 1908 fusese programată să aibă loc la Roma. Cu toate acestea, odată cu erupția lui Vesuviu în 1906, guvernul italian a fost nevoit să reloceze fondul pentru evenimentul pentru reconstrucția siturilor afectate de lavă, care au ucis aproximativ 100 de oameni.

Echipa de poliție din Londra a câștigat medalia de aur în remorcher (Sursa imaginii: Wikipedia)

În videoclip, puteți vedea, de asemenea, că sporturile neobișnuite au făcut parte din jocuri. Acesta este cazul, de exemplu, al Tug of War, cunoscut printre noi ca remorcher de război. La vremea respectivă, medalia de aur a trecut la echipa de poliție din Londra din fotografia de mai sus.

Martonistul italian Dorando Pietri a încheiat cursa prăbușindu-se (Sursa imaginii: The Guardian)

O altă scenă memorabilă de la aceste olimpiade a avut loc alături de alergătorul italian de maraton Dorando Pietri. După ce a suferit unele defecțiuni și a câștigat cursa complet epuizat și dezorientat, sportivul a fost în cele din urmă descalificat pentru a fi ajutat să treacă linia de sosire de către oficialii competiției și medicii. Fotografia care marchează acest moment este încă astăzi unul dintre marii simboluri sportive ale lumii.

Vezi mai multe imagini de la Olimpiada din 1908 din galeria de mai jos.

Sursa: YouTube, Olympic.org

Sursa imaginilor: Olympic.org