Wilfred Minter: Cel mai nefericit tip din istoria fotbalului

Fotbalul este unul dintre sporturile care stârnește cel mai mult emoțiile fanilor. Acum, vă puteți imagina urmând un meci cu 15 goluri? Cel mai rău, văzând golgheterul care a marcat aproape jumătate dintre ei a fost învins. Această poveste nebună a avut loc în 1922 la FA Cup și a implicat echipele St. Albans City și Dulwich Hamlet.

Meciul a avut loc pe 22 noiembrie 1922 și a început la ora 15. Dulwich-ul de la Londra a marcat primul gol, dar nu a avut un erou din partea echipei adverse: Wilfred Minter. Tipul s-a dus acolo și a transformat jocul, obținând 3 goluri simultan. Dacă s-ar încheia acolo, el ar putea comanda deja muzică pentru „Fantasticul” vremii, dar soarta ar fi încă crudă cu jucătorul.

Dulwich a reușit să transforme jocul din nou, schimbând scorul la 5 - 3. Se pare că St. Albans, care joacă în prezent în divizia a 6-a a ligii engleze, juca meciul cu un jucător în locul portarului și trebuia să conteze pe talent. din singura sa stea care încearcă să nu fie lovită.

Sf. Albans a distribuit între 1922 și 1923

Iar Wilfred nu a pledat. Tipul, care în toată cariera sa în club a marcat 356 de goluri în 362 de meciuri, a fost inspirat în acea zi și a dorit să comande DOUĂ piese în „Fantástico”. Pentru a face acest lucru, a mers acolo și a marcat încă 3 goluri, transformând din nou partida la 6 la 5. Povestea s-ar putea încheia acolo, dar Dulwich a egalat și a dus duelul la prelungiri.

Jocul se desfășura pe stadionul Dulwich, care a reușit o altă tură devreme în timp suplimentar, forțându-l pe Wilfred să lupte și mai tare! Și nu este asta ce a primit? El a atras din nou, acum 7 la 7, făcându-l pe St. Albans să încerce să mențină asta până la sfârșit - dacă s-a încheiat în prelungiri, ar fi nevoie de un alt joc, dar de data aceasta la St. Albans '.

Dar nu a funcționat ... În ultimul minut, Dulwich a învins înfrângerea lui St. Albans într-un meci care l-ar fi pus pe Wilfred pe recordul mondial ca fiind cel mai marcator într-un singur meci, fără a-și da victoria echipei sale. . Cei 4.000 de fani prezenți, cei mai mulți din Dulwich, au asistat la ceva nevăzut și niciodată depășit. Cel puțin au avut și un golgheter, deoarece un jucător pe nume Davis a marcat jumătate din golurile echipei sale.